1. Συμφωνώ κι εγώ με την άποψη να συμπεριλαμβάνουμε και την εξωτερική τοιχοποιία στο εμβαδόν διότι ορίζουν το χώρο αυτής. Όπως λες όμως ότι ο ΝΟΚ το αφήνει στον μελετητή, δίνει περιθώριο ευελιξίας ειδικά στην περίπτωση (ρύθμισης με Ν.4495/17) που το κέλυφος προβλεπόταν από τα εγκεκριμένα σχέδια ως κλειστή στέγη με ψευδοροφή και καλούμαστε να ερμηνεύσουμε το χώρο αυτό ως σοφίτα σύμφωνα με τις προϋποθέσεις που ορίζει ο ΝΟΚ. Τώρα για τη σκάλα είτε θα την συμπεριλάβουμε στο εμβαδόν κατά αναλογία των παταριών (δεν είναι κατά τη γνώμη μου νομικά ορθό) είτε όπως υπολογίζουμε τις σκάλες εν γένει όπου εφόσον δεν συνεχίζεται σε άλλο όροφο αυτή δεν υπολογίζεται διότι έχει υπολογιστεί στο εμβαδόν κάτοψης του υποκείμενου ορόφου (πιο ορθό κατά τη γνώμη μου).

2. Η τελευταία παράγραφος του Εγγράφου αναφέρει:
Συμπληρωματικά αναφέρεται ότι οι τυχόν κλειστοί χώροι, που προκύπτουν κατ' επέκταση της ως άνω σοφίτας και πληρούν τις προϋποθέσεις των κλειστών εσωτερικών εξωστών (παρ.37 του Άρθρου 2 του ν.4067/12), δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης του κτιρίου.
Να προσπεράσω ότι λέει συντελεστή δόμησης κτιρίου και όχι οικοπέδου και να σταθώ στις προϋποθέσεις των κλειστών εσωτερικών εξωστών. 1. Προσβάσιμοι χώροι με ύψος έως 1,20μ. 2.χωρίς μόνιμη κατασκευή κλίμακας 3. βοηθητικοί χώροι και τα αυτονόητα όχι όροφος και όχι ανεξάρτητη ιδιοκτησία.
Οπότε όταν εσύ λες για χαμηλά τμήματα εννοείς αυτά που είναι έως 1,20μ.;

Επίσης συμβαίνει το εξής παράδοξο και δημιουργούνται εύλογα ερωτήματα στην περίπτωση που θέλω να ορίσω ένα κλειστό χώρο στέγης ως σοφίτα σύμφωνα με το ΝΟΚ και να τον ρυθμίσω με το Ν.4495/17 ως αυθαίρετος:
Έστω ότι ο χώρος αυτός βρίσκεται κάτω από στέγη (πρώην κλειστός με ψευδοροφή που δημιουργήθηκε με κατέβασμα της οροφής και υποβάθμιση του ελεύθερου ύψους του υποκείμενου ορόφου). Το 50% αυτής πραγματικά δεν υπολογίζεται στο Σ.Δ. ενώ το άλλο 50% αποτελείται από χώρους με προϋποθέσεις των κλειστών εσωτερικών εξωστών, όπου και αυτοί όμως δεν υπολογίζονται στο Σ.Δ. Έχω δηλ. μία "σοφίτα" που δεν υπολογίζεται στη δόμηση του οικοπέδου. Πλην όμως το συνολικό εμβαδόν αυτής (50% + 50%) ξεπερνά το ήμισυ του υποκείμενου ορόφου (και συγκεκριμένα της υποκείμενης κάτοψης Ο.Ι. με την οποία συνδέεται λειτουργικά και για την οποία ρυθμίζεται σύμφωνα με το Ν.4495).
Είναι μήπως λάθος εξ' αρχής η παραδοχή μου ότι είναι σοφίτα και αφαιρώ από το Σ.Δ. το 50%.
Αν Ναι πως υπολογίζω την αυθαιρεσία αυτή; Χωρίς μειωτικό 0,5 βάζοντας όλα τα τετραγωνικά ως κύριους χώρους;
Μπορώ μήπως τα ήμισυ των τετραγωνικών να τα δηλώσω με 0,5 και τα υπόλοιπα όχι.

Τέλος για τα λογιστικά έγγραφα (Ε9 κλπ.) όλο το εμβαδόν της κάτοψης (σοφίτας ή μη) του χώρου κάτω από στέγη το δηλώνουμε ως βοηθητικό χώρο έχοντας πράγματι το ελεύθερο μ.ο ύψους τουλάχιστον 2,20μ.
Αλήθεια σύμφωνα με το Νόμο οι σοφίτες τι είναι; κύριοι ή βοηθητικοί χώροι.